MEVZA League Men 2023/2024


best scorer(points / sets)

#9

PeterMLYNARČÍK 5.68(125/22)

#16

Lazaro YoelvisBRUNET LLANES 5.43(163/30)

#4

TobiášVISKUP 5.31(186/35)

#4

RedjoKOCI 4.82(135/28)

#13

ČrtomirBOŠNJAK 4.5(27/6)

best server(serve ace / sets)

#17

JurijOMAN 2(2/1)

#6

ConnorMcCONNEL 0.62(18/29)

#33

Julio AlbertoGOMEZ GALVEZ 0.53(16/30)

#11

MarekGERGELY 0.52(13/25)

#13

ČrtomirBOŠNJAK 0.5(3/6)

best blocker(winning blocks / sets)

#3

MartinTALÁBA 1(1/1)

#10

Janž JanezKRŽIČ 1(33/33)

#2

BenceAMBRUS 0.88(15/17)

#11

UrošNIKOLIĆ 0.88(30/34)

#77

UrošPAVLOVIĆ 0.84(27/32)

best blocker(winning blocks)

#11

UrošNIKOLIĆ 30

#6

MichalZEMAN 24

#13

TihomirGAJIĆ 19

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#13

ČrtomirBOŠNJAK 70%(23/33)

#17

AleksanderGRZEGORCZYK 66%(25/38)

#7

MartinVALENČIČ 65%(28/43)

#9

ŽigaKUMER 64%(18/28)

#17

FrantišekOGURČÁK 62%(89/144)

attack - excellent %spike point / all spikes

#13

ČrtomirBOŠNJAK 66%(21/32)

#6

MichalZEMAN 64%(66/103)

#7

YousriANEGAY 58%(38/65)

#16

Lazaro YoelvisBRUNET LLANES 57%(141/247)

#9

PeterMLYNARČÍK 56%(117/210)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
VISKUP T.
(TJ Spartak MYJAVA (SVK))
MIDDLE B. 2  
NIKOLIĆ U.
(OK Calcit KAMNIK m (SLO))
SPIKER 1  
BOŠNJAK Č.
(OK Calcit KAMNIK m (SLO))

SPIKER 2  
KOCI R.
(MAV Elore-Foxconn (HUN))
MIDDLE B. 1  
KRŽIČ J.J.
(OK Merkur MARIBOR)
SETTER 1  
STOSCH E.T.
(SK Zadruga AICH)
LIBERO 1  
KUMER Ž.
(OK Merkur MARIBOR)
  • LIBERO 2  
    ĐIRLIĆ I.
    (MOK Mursa Osijek (CRO))
  • SETTER 2  
    PLANINŠIČ U.
    (OK Calcit KAMNI)
  • MIDDLE B. 3  
    PAVLOVIĆ U.
    (OK Calcit KAMNIK m (SLO))
  • MIDDLE B. 4  
    ZEMAN M.
    (TJ Spartak MYJAVA (SVK))
  • OPPOSITE 2  
    McCONNEL C.
    (OK Merkur MARIBOR)
  • SPIKER 3  
    CAMINO M.B.
    (SK Zadruga AICH/DOB (AUT))
  • SPIKER 4  
    BRUNET L.L.Y.
    (OK Calcit KAMNIK m (SLO))

Standing

Main phase (M)

MEVZA League Men main phase 2023/2024 Main phase (M) Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

OK Calcit KAMNIK m (SLO)

24

9

8

1

26

8

836

710

4

3

1

1

0

0

3.25

1.178

-

OK Merkur MARIBOR

22

9

7

2

24

10

807

675

3

4

0

1

1

0

2.40

1.196

-

SK Zadruga AICH/DOB (AUT)

20

9

7

2

23

11

792

727

3

3

1

0

2

0

2.09

1.089

-

TJ Spartak MYJAVA (SVK)

15

9

5

4

19

16

795

789

2

2

1

1

2

1

1.19

1.008

-

MAV Elore-Foxconn (HUN)

15

9

5

4

17

15

729

720

2

3

0

0

2

2

1.13

1.012

-

Rieker UJS KOMÁRNO (SVK)

14

9

5

4

18

15

774

759

3

1

1

0

3

1

1.20

1.020

-

HAOK Mladost ZAGREB m (CRO)

10

9

3

6

14

20

757

786

1

2

0

1

3

2

0.70

0.963

-

VCA AMSTETTEN NÖ (AUT)

8

9

3

6

11

21

684

747

1

1

1

0

2

4

0.52

0.916

-

OK Ribola KAŠTELA (CRO)

6

9

2

7

7

23

622

757

0

2

0

0

1

6

0.30

0.822

-

MOK Mursa Osijek (CRO)

1

9

0

9

7

27

692

818

0

0

0

1

5

3

0.26

0.846

-




MEVZA League Men main phase 2023/2024 Main phase (M) Standing Results Breakdown

Results Breakdown

MEVZA League Men main phase 2023/2024

Guest Team

HAOK Ml

MAV Elo

MOK Mur

OK Calc

OK Merk

OK Ribo

Rieker

SK Zadr

TJ Spar

VCA AMS

Home Team

HAOK Mladost ZAGREB m (CRO) (HAOK Ml)

3 - 1

3 - 1

0 - 3

1 - 3

3 - 0

0 - 3

2 - 3

MAV Elore-Foxconn (HUN) (MAV Elo)

3 - 1

1 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 1

MOK Mursa Osijek (CRO) (MOK Mur)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

1 - 3

1 - 3

OK Calcit KAMNIK m (SLO) (OK Calc)

3 - 0

3 - 1

3 - 2

3 - 0

OK Merkur MARIBOR (OK Merk)

3 - 0

1 - 3

2 - 3

3 - 0

OK Ribola KAŠTELA (CRO) (OK Ribo)

3 - 1

1 - 3

3 - 1

Rieker UJS KOMÁRNO (SVK) (Rieker )

3 - 2

1 - 3

0 - 3

3 - 1

SK Zadruga AICH/DOB (AUT) (SK Zadr)

3 - 0

1 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 1

TJ Spartak MYJAVA (SVK) (TJ Spar)

3 - 1

3 - 0

0 - 3

VCA AMSTETTEN NÖ (AUT) (VCA AMS)

3 - 1

0 - 3

3 - 2

3 - 0

0 - 3

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
VISKUP T.
(TJ Spartak MYJAVA (SVK))
MIDDLE B. 2  
NIKOLIĆ U.
(OK Calcit KAMNIK m (SLO))
SPIKER 1  
BOŠNJAK Č.
(OK Calcit KAMNIK m (SLO))

SPIKER 2  
KOCI R.
(MAV Elore-Foxconn (HUN))
MIDDLE B. 1  
KRŽIČ J.J.
(OK Merkur MARIBOR)
SETTER 1  
STOSCH E.T.
(SK Zadruga AICH)
LIBERO 1  
KUMER Ž.
(OK Merkur MARIBOR)
  • LIBERO 2  
    ĐIRLIĆ I.
    (MOK Mursa Osijek (CRO))
  • SETTER 2  
    PLANINŠIČ U.
    (OK Calcit KAMNI)
  • MIDDLE B. 3  
    PAVLOVIĆ U.
    (OK Calcit KAMNIK m (SLO))
  • MIDDLE B. 4  
    ZEMAN M.
    (TJ Spartak MYJAVA (SVK))
  • OPPOSITE 2  
    McCONNEL C.
    (OK Merkur MARIBOR)
  • SPIKER 3  
    CAMINO M.B.
    (SK Zadruga AICH/DOB (AUT))
  • SPIKER 4  
    BRUNET L.L.Y.
    (OK Calcit KAMNIK m (SLO))

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
VISKUP T.
(TJ Spartak MYJAVA (SVK))
MIDDLE B. 2  
NIKOLIĆ U.
(OK Calcit KAMNIK m (SLO))
SPIKER 1  
BOŠNJAK Č.
(OK Calcit KAMNIK m (SLO))

SPIKER 2  
KOCI R.
(MAV Elore-Foxconn (HUN))
MIDDLE B. 1  
KRŽIČ J.J.
(OK Merkur MARIBOR)
SETTER 1  
STOSCH E.T.
(SK Zadruga AICH)
LIBERO 1  
KUMER Ž.
(OK Merkur MARIBOR)
LIBERO 2  
ĐIRLIĆ I.
(MOK Mursa Osijek (CRO))
SETTER 2  
PLANINŠIČ U.
(OK Calcit KAMNI)
MIDDLE B. 3  
PAVLOVIĆ U.
(OK Calcit KAMNIK m (SLO))
SPIKER 3  
CAMINO M.B.
(SK Zadruga AICH/DOB (AUT))
MIDDLE B. 4  
ZEMAN M.
(TJ Spartak MYJAVA (SVK))
SPIKER 4  
BRUNET L.L.Y.
(OK Calcit KAMNIK m (SLO))
OPPOSITE 2  
McCONNEL C.
(OK Merkur MARIBOR)