Middle European Cup Men 2017/18


Ljubljana


Kamnik

 
 

Ml.Zagreb

MEL Men Men Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

Ljubljana

27

10

9

1

29

5

823

672

8

0

1

1

0

0

5.80

1.225

-

Kamnik

23

10

7

3

25

10

826

722

6

1

0

2

0

1

2.50

1.144

-

Ml.Zagreb

22

10

8

2

26

12

858

791

5

0

3

1

0

1

2.17

1.085

-

Aich/Dob

21

10

8

2

24

13

866

783

4

1

3

0

0

2

1.85

1.106

-

Waldviertel

15

10

5

5

18

18

828

802

3

1

1

1

1

3

1.00

1.032

-

Nitra

14

10

4

6

19

20

857

859

3

0

1

3

1

2

0.95

0.998

-

Kaštela

12

10

4

6

15

22

815

848

1

2

1

1

1

4

0.68

0.961

-

Kazincbarcika

11

10

4

6

13

22

755

821

1

2

1

0

1

5

0.59

0.920

-

Kranj

9

10

3

7

16

26

871

965

0

1

2

2

3

2

0.62

0.903

-

Košice

6

10

2

8

10

27

756

862

0

1

1

1

2

5

0.37

0.877

-

Myjava

5

10

1

9

7

27

665

795

1

0

0

2

0

7

0.26

0.836

-




MEL Men Men Standing Results Breakdown

Results Breakdown

MEL Men

Guest Team

Nitra

Kamnik

Košice

Kaštela

Ml.Zagreb

Ljubljana

Aich/Dob

Myjava

Kran

Waldvie

Kazincbarcika

Home Team

Nitra (Nitra)

3 - 0

2 - 3

3 - 0

2 - 3

1 - 3

Kamnik (Kamnik)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 0

Košice (Košice)

0 - 3

1 - 3

0 - 3

3 - 2

1 - 3

Kaštela (Kaštela)

2 - 3

3 - 2

3 - 0

3 - 1

0 - 3

Ml.Zagreb (Ml.Zagreb)

3 - 2

3 - 0

0 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Ljubljana (Ljubljana)

3 - 2

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Aich/Dob (Aich/Dob)

3 - 0

3 - 2

3 - 1

3 - 2

0 - 3

3 - 0

Myjava (Myjava)

0 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 0

Kranj (Kran)

2 - 3

3 - 2

0 - 3

2 - 3

3 - 2

1 - 3

Waldviertel (Waldvie)

0 - 3

1 - 3

3 - 0

3 - 0

3 - 0

Kazincbarcika (Kazincbarcika)

0 - 3

1 - 3

3 - 2

best scorer(points / sets)

#8

MatissGABDULLINS 6.44(232/36)

#2

PetarĐIRLIĆ 4.84(121/25)

#76

MarkoSEDLAČEK 4.74(218/46)

#68

JosephNORMAN 4.54(168/37)

#9

Guilherme MaxsonPEREIRA 4.24(157/37)

best server(serve ace / sets)

#70

GregorPERNUŠ 0.8(4/5)

#7

Radoslaw KamilGIL 0.53(19/36)

#2

MichalPETRÁŠ 0.47(20/43)

#74

AndrejŠTEMBERGAR ZUPAN 0.43(10/23)

#15

MatejMIHAJLOVIĆ 0.42(10/24)

best bloker(winning blocks / sets)

#17

MaticVIDEČNIK 1.24(21/17)

#73

SašoŠTALEKAR 1.06(37/35)

#64

JureJENKO 0.9(26/29)

#3

StipePERIĆ 0.86(32/37)

#3

MichalHRUŠKA 0.86(31/36)

best scorer(points)

#76

MarkoSEDLAČEK 218

#13

LukaszWIESE 188

#68

JosephNORMAN 168

best server(serve ace)

#13

LukaszWIESE 18

#9

RudineiBOFF 13

best bloker(winning blocks)

#3

StipePERIĆ 32

#64

SandroDUKIĆ 29

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#63

DomenKOTNIK 74%(35/47)

#67

ŽigaLUŽOVEC 67%(108/162)

#5

PawelSTYSIAL 66%(48/73)

#1

UrbanTOMAN 65%(165/252)

#11

BartolomějJAKUBÍK 64%(42/66)

attack - excellent %spike point / all spikes

#71

RokREZAR 61%(46/76)

#2

MichalPETRÁŠ 56%(152/270)

#14

JoaoOLIVEIRA 55%(30/55)

#6

DavidMICHEL 53%(99/186)

#2

PetarĐIRLIĆ 52%(100/192)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
HORNÍK M.
(Nitra)
MIDDLE B. 2  
RUIZ F.A.
(Kaštela)
SPIKER 1  
ŠESTAN F.
(Kaštela)

SPIKER 2  
BOFF R.
(Waldviertel)
MIDDLE B. 1  
VIDEČNIK M.
(Ljubljana)
SETTER 1  
MILEV V.
(Vegyész RC KAZINCBARCIKA (HUN))
LIBERO 1  
STYSIAL P.
(Aich/Dob)
  • LIBERO 2  
    TOMAN U.
    (Kranj)
  • SETTER 2  
    SATLER R.
    (ACH Volley LJUBLJANA (SLO))
  • MIDDLE B. 3  
    PERIĆ S.
    (Kaštela)
  • MIDDLE B. 4  
    JENKO J.
    (Kranj)
  • OPPOSITE 2  
    GABDULLINS M.
    (Waldviertel)
  • SPIKER 3  
    WAWRZYŃCZYK S.Z.
    (Nitra)
  • SPIKER 4  
    IHNÁT J.
    (Myjava)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
HORNÍK M.
(Nitra)
MIDDLE B. 2  
RUIZ F.A.
(Kaštela)
SPIKER 1  
ŠESTAN F.
(Kaštela)

SPIKER 2  
BOFF R.
(Waldviertel)
MIDDLE B. 1  
VIDEČNIK M.
(Ljubljana)
SETTER 1  
MILEV V.
(Vegyész RC KAZINCBARCIKA (HUN))
LIBERO 1  
STYSIAL P.
(Aich/Dob)
  • LIBERO 2  
    TOMAN U.
    (Kranj)
  • SETTER 2  
    SATLER R.
    (ACH Volley LJUBLJANA (SLO))
  • MIDDLE B. 3  
    PERIĆ S.
    (Kaštela)
  • MIDDLE B. 4  
    JENKO J.
    (Kranj)
  • OPPOSITE 2  
    GABDULLINS M.
    (Waldviertel)
  • SPIKER 3  
    WAWRZYŃCZYK S.Z.
    (Nitra)
  • SPIKER 4  
    IHNÁT J.
    (Myjava)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
HORNÍK M.
(Nitra)
MIDDLE B. 2  
RUIZ F.A.
(Kaštela)
SPIKER 1  
ŠESTAN F.
(Kaštela)

SPIKER 2  
BOFF R.
(Waldviertel)
MIDDLE B. 1  
VIDEČNIK M.
(Ljubljana)
SETTER 1  
MILEV V.
(Vegyész RC KAZINCBARCIKA (HUN))
LIBERO 1  
STYSIAL P.
(Aich/Dob)
LIBERO 2  
TOMAN U.
(Kranj)
SETTER 2  
SATLER R.
(ACH Volley LJUBLJANA (SLO))
MIDDLE B. 3  
PERIĆ S.
(Kaštela)
SPIKER 3  
WAWRZYŃCZYK S.Z.
(Nitra)
MIDDLE B. 4  
JENKO J.
(Kranj)
SPIKER 4  
IHNÁT J.
(Myjava)
OPPOSITE 2  
GABDULLINS M.
(Waldviertel)