MEVZA League (M) 2019/2020


ACH Volley LJUBLJANA (SLO)


HAOK Mladost ZAGREB (CRO)

 
 

Calcit Volley KAMNIK (SLO)

MEVZA League Main Phase (M) Main Phase (M) Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

ACH Volley LJUBLJANA (SLO)

35

14

12

2

37

13

1202

1045

6

5

1

0

1

1

2.85

1.150

-

HAOK Mladost ZAGREB (CRO)

25

14

8

6

30

20

1135

1077

7

0

1

2

2

2

1.50

1.054

-

Calcit Volley KAMNIK (SLO)

24

14

8

6

28

23

1177

1102

4

3

1

1

2

3

1.22

1.068

-

SK Zadruga AICH/DOB (AUT)

22

14

7

7

28

29

1280

1276

1

4

2

3

1

3

0.97

1.003

-

OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO)

20

14

6

8

27

30

1207

1254

2

2

2

4

1

3

0.90

0.962

-

Union Raiffeisen WALDVIERTEL (AUT)

17

14

6

8

22

29

1128

1171

3

1

2

1

2

5

0.76

0.963

-

OK MARIBOR (SLO)

15

14

5

9

22

32

1183

1249

2

1

2

2

3

4

0.69

0.947

-

OK Mladost BRČKO (BiH)

10

14

4

10

18

36

1123

1261

1

0

3

1

4

5

0.50

0.891

-




MEVZA League Main Phase (M) Main Phase (M) Standing Results Breakdown

Results Breakdown

MEVZA League Main Phase (M)

Guest Team

ACH Lju

Calcit

OK MB

BRČKO

Mladost ZG

Kaštela

Aich

Union R

Home Team

ACH Volley LJUBLJANA (SLO) (ACH Lju)

0 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 0

Calcit Volley KAMNIK (SLO) (Calcit )

1 - 3

3 - 0

3 - 1

0 - 3

3 - 0

3 - 0

0 - 3

OK MARIBOR (SLO) (OK MB)

1 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 2

1 - 3

2 - 3

OK Mladost BRČKO (BiH) (BRČKO)

1 - 3

3 - 2

2 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 2

3 - 0

HAOK Mladost ZAGREB (CRO) (Mladost ZG)

2 - 3

1 - 3

3 - 0

3 - 0

2 - 3

3 - 0

1 - 3

OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO) (Kaštela)

0 - 3

1 - 3

3 - 1

3 - 0

2 - 3

3 - 2

3 - 1

SK Zadruga AICH/DOB (AUT) (Aich)

3 - 1

3 - 1

3 - 2

2 - 3

0 - 3

3 - 2

3 - 1

Union Raiffeisen WALDVIERTEL (AUT) (Union R)

0 - 3

2 - 3

3 - 0

3 - 0

0 - 3

3 - 2

0 - 3

best scorer(points / sets)

#3

JovanDELIĆ 5.04(227/45)

#11

PetarĐIRLIĆ 4.63(227/49)

#2

IvanRAIĆ 4.59(124/27)

#6

IvanMATOKOVIĆ 4.54(259/57)

#9

RokMOŽIČ 4.51(176/39)

best server(serve ace / sets)

#11

TijmenLAANE 0.67(2/3)

#6

IvanMATOKOVIĆ 0.51(29/57)

#18

MatejKÖK 0.5(11/22)

#14

AndrejŠTEMBERGAR ZUPAN 0.45(18/40)

#11

PetarĐIRLIĆ 0.43(21/49)

best bloker(winning blocks / sets)

#13

Dawid AdamSIWCZYK 0.89(17/19)

#4

KrunoNIKAČEVIĆ 0.8(41/51)

#7

StefanKOVAČEVIĆ 0.79(45/57)

#17

NielsDE VRIES 0.65(34/52)

best scorer(points)

#3

JovanDELIĆ 227

#11

PetarĐIRLIĆ 227

#7

MiloszHEBDA 213

#16

JanPOKERŠNIK 209

best server(serve ace)

#11

PetarĐIRLIĆ 21

best bloker(winning blocks)

#17

NielsDE VRIES 34

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#10

Kyle PatrickDAGOSTINO 63%(140/224)

#16

JanPOKERŠNIK 61%(212/345)

#9

JanPLANINC 58%(61/105)

#10

AlanKOŠENINA 58%(102/177)

#5

ŽigaKUMER 58%(38/66)

attack - excellent %spike point / all spikes

#3

MihaBREGAR 63%(106/167)

#3

JovanDELIĆ 54%(205/383)

#11

PetarĐIRLIĆ 53%(178/335)

#16

JanPOKERŠNIK 52%(173/330)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
ĐIRLIĆ P.
(ACH Volley Ljubljana (SLO))
MIDDLE B. 2  
MIRANDA D.A.V.H.
(SK Zadruga AICH/DOB (AUT))
SPIKER 1  
POKERŠNIK J.
(ACH Volley Ljubljana (SLO))

SPIKER 2  
HEBDA M.
(Calcit Volley Kamnik (SLO))
MIDDLE B. 1  
SIWCZYK D.A.
(Union Raiffeisen WALDVIERTEL (AUT))
SETTER 1  
SATLER R.
(ACH Ljubljana)
LIBERO 1  
ŠUKER A.
(OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))
  • LIBERO 2  
    DAGOSTINO K.P.
    (ACH Volley Ljubljana (SLO))
  • SETTER 2  
    KASNIK J.
    (SK Zadruga )
  • MIDDLE B. 3  
    SOLBRIG D.
    (OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))
  • MIDDLE B. 4  
    KOVAČEVIĆ S.
    (HAOK Mladost ZAGREB (CRO))
  • OPPOSITE 2  
    MATOKOVIĆ I.
    (OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))
  • SPIKER 3  
    MARELIĆ M.
    (HAOK Mladost ZAGREB (CRO))
  • SPIKER 4  
    ŠTEMBERGAR Z.A.
    (Calcit Volley Kamnik (SLO))

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
ĐIRLIĆ P.
(ACH Volley Ljubljana (SLO))
MIDDLE B. 2  
MIRANDA D.A.V.H.
(SK Zadruga AICH/DOB (AUT))
SPIKER 1  
POKERŠNIK J.
(ACH Volley Ljubljana (SLO))

SPIKER 2  
HEBDA M.
(Calcit Volley Kamnik (SLO))
MIDDLE B. 1  
SIWCZYK D.A.
(Union Raiffeisen WALDVIERTEL (AUT))
SETTER 1  
SATLER R.
(ACH Ljubljana)
LIBERO 1  
ŠUKER A.
(OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))
  • LIBERO 2  
    DAGOSTINO K.P.
    (ACH Volley Ljubljana (SLO))
  • SETTER 2  
    KASNIK J.
    (SK Zadruga )
  • MIDDLE B. 3  
    SOLBRIG D.
    (OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))
  • MIDDLE B. 4  
    KOVAČEVIĆ S.
    (HAOK Mladost ZAGREB (CRO))
  • OPPOSITE 2  
    MATOKOVIĆ I.
    (OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))
  • SPIKER 3  
    MARELIĆ M.
    (HAOK Mladost ZAGREB (CRO))
  • SPIKER 4  
    ŠTEMBERGAR Z.A.
    (Calcit Volley Kamnik (SLO))

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
ĐIRLIĆ P.
(ACH Volley Ljubljana (SLO))
MIDDLE B. 2  
MIRANDA D.A.V.H.
(SK Zadruga AICH/DOB (AUT))
SPIKER 1  
POKERŠNIK J.
(ACH Volley Ljubljana (SLO))

SPIKER 2  
HEBDA M.
(Calcit Volley Kamnik (SLO))
MIDDLE B. 1  
SIWCZYK D.A.
(Union Raiffeisen WALDVIERTEL (AUT))
SETTER 1  
SATLER R.
(ACH Ljubljana)
LIBERO 1  
ŠUKER A.
(OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))
LIBERO 2  
DAGOSTINO K.P.
(ACH Volley Ljubljana (SLO))
SETTER 2  
KASNIK J.
(SK Zadruga )
MIDDLE B. 3  
SOLBRIG D.
(OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))
SPIKER 3  
MARELIĆ M.
(HAOK Mladost ZAGREB (CRO))
MIDDLE B. 4  
KOVAČEVIĆ S.
(HAOK Mladost ZAGREB (CRO))
SPIKER 4  
ŠTEMBERGAR Z.A.
(Calcit Volley Kamnik (SLO))
OPPOSITE 2  
MATOKOVIĆ I.
(OK Mladost Ribola KAŠTELA (CRO))